My Twitter Feed

Patriots blank Colonials, SCT seeds announced

Shore Sports Zone has Monday soccer highlights as Freehold Township scored a 3-0 win at Freehold Boro, plus we’ve got the seedings for the boys and girls Shore Conference soccer tournaments

Freehold Township 3 Freehold Boro 0

Adrian Barajas and Marc Cohen scored in the first half and Josh Cagan added one more in the second as the Patriots blanked their crosstown rival.  The win helped Freehold Township lock up the #6 seed in the upcoming Shore Conference Tournament.  Watch the highlights and see all the seedings for the boys and girls below:

Sponsor Shout Outs!

 

extraordinary-productions-logo-final-eps-copy

sequence-07-00_00_54_06-still006

Thanks to Extraordinary Productions and Hit Training for sponsoring Freehold Township and Freehold Boro this year.  Shore Sports Zone exists because of our sponsors!

CBA, Wall grab top seeds in Shore Conference Soccer Tournaments

Shore Conference Boys Soccer Seeds

  1.  CBA
  2. Marlboro
  3. Toms River South
  4. Ocean Township
  5. Toms River North
  6. Freehold Township
  7. Middletown North
  8. Matawan
  9. Wall
  10. Asbury Park
  11. Point Pleasant Boro
  12. Central Regional
  13. Manasquan
  14. Raritan
  15. Pinelands
  16. Colts Neck
  17. Southern Regional
  18. Shore Regional
  19. Jackson Memorial
  20. Holmdel
  21. Lakewood
  22. Saint Rose
  23. Donovan Catholic
  24. Ranney

Top 8 seeds get byes, first round play begins on Thursday

(24) Ranney at (9) Wall, winner faces #8 Matawan

(23) Donovan Catholic at (10) Asbury Park, winner faces #7 Middletown North

(22) Saint Rose at (11) Point Pleasant Boro, winner faces #6 Freehold Township

(21) Lakewood at (12) Central Regional, winner faces #5 Toms River North

(20) Holmdel at (13) Manasquan, winner faces #4 Ocean Township

(19) Jackson Memorial at (14) Raritan, winner faces #3 Toms River South

(18) Shore Regional at (15) Pinelands, winner faces #2 Marlboro

(17) Southern Reigonal at (16) Colts Neck, winner faces #1 CBA

Shore Conference Girls Soccer Seeds

  1. Wall Township
  2. Freehold Township
  3. Toms River North
  4. Manalapan
  5. Colts Neck
  6. Shore Regional
  7. Jackson Memorial
  8. Saint John Vianney
  9. Toms River South
  10. Point Pleasant Beach
  11. Point Pleasant Boro
  12. Rumson-Fair Haven
  13. Lacey
  14. Middletown North
  15. Red Bank Catholic
  16. Brick Township
  17. Middletown South
  18. Howell
  19. Manchester
  20. Saint Rose
  21. Pinelands
  22. Barnegat
  23. Ranney

Top 9 Seeds get Byes, Opening Round begins on Wednesday

(23) Ranney at (10) Point Pleasant Beach, winner faces #7 Jackson Memorial

(22) Barnegat at (11) Point Pleasant Boro, winner faces #6 Shore Regional

(21) Pinelands at (12) Rumson-Fair Haven, winner faces #5 Colts Neck

(20) Saint Rose at (13) Lacey, winner faces #4 Manalapan

(19) Manchester at (14) Middletown North, winner faces #3 Toms River North

(18) Howell at (15) Red Bank Catholic, winner faces #2 Freehold Township

(17) Middletown South at (16) Brick Township, winner faces #1 Wall

(9) Toms River South at (8) Saint John Vianney *2nd round game*

 

Comments

comments

Comments are closed.