My Twitter Feed

Jaguars repeat as CJ Group 4 wrestle champs

Jackson Memorial needed a pair of wins in the final two matches to top Long Branch 28-24 to win its second straight Central Jersey Group 4 title.  SSZ has highlights and post-match reaction

Jackson Memorial 28 Long Branch 24

The Jaguars won the final two meets of the match to come from behind and claim its second straight Central Jersey Group 4 crown.  Long Branch’s Lamont Reid scored a pinfall at 160 pounds to give the Green Wave a 24-22 lead, but Justin Martin-Culet and Tanner Kelly scored decision wins at 170 and 182 pounds to give the Jags the championship:

Jackson Memorial 28 Long Branch 24

195 pounds: Adante Davis (Jackson Memorial) defeats Hunter Marhan 3-2 (OT)

220 pounds: Joey Jasio (Long Branch) defeats Chris Mondello 3-2

Heavyweight: John Tomlinson (Long Branch) pins Devin Martinez :16

106 pounds: Carsten DiGiantomasso (Jackson Memorial) defeats Stiviny Silva 2-1 (OT)

113 pounds: Chris Dean (Long Branch) defeats Jeremiah Nash 9-2

120 pounds: Mike Spino (Jackson Memorial) defeats Carolina Irizarry 8-0 (majority decision)

126 pounds: Matt McGowen (Jackson Memorial) pins Isaac Shohet 2:35

132 pounds: TJ Conolon (Long Branch) defeats Ryan Bohringer 4-2

138 pounds: Mike Christie (Jackson Memorial) defeats Danny Rios 6-0

145 pounds: Tim Hamann (Jackson Memorial) defeats Danny Mullan 1-0

160 pounds: Lamont Reid (Long Branch) pins Kyle Johnson 3:59

170 pounds: Justin Martin-Culet (Jackson Memorial) defeats Vinny Vaccaro 8-3

182 pounds: Tanner Kelly (Jackson Memorial) defeats Peter Wersinger 5-1

 

Sponsor Shout Out!

Sequence 02.00_00_01_27.Still001

Thanks to Surf Taco for sponsoring our Jackson Memorial coverage.  If you enjoyed our Jaguars championship highlights, head over to Surf Taco in Jackson and enjoy a great meal to thank them for letting us bring you great Jackson Memorial sports coverage all year long!

State Sectional Finals Scoreboard

South Jersey Group 5

Southern Regional 56 Kingsway 13

Central Jersey Group 5

Howell 44 Old Bridge 16

North Jersey Section 2, Group 4

Phillipsburg 45 Middletown North 16

South Jersey Group 3

Delsea 36 Wall 24

Central Jersey Group 2

Delaware Valley 30 Raritan 29

Central Jersey Group 1

Point Pleasant Beach 37 Manville 25

Non-Public South “A”

Saint Augustine Prep 32 CBA 29

STATE SEMIFINALS AND FINALS

SUNDAY at Pine Belt Arena in Toms River

9am: Group 1 Semifinals: Kittatinny vs. Point Pleasant Beach

9am: Group 4 Semifinals: Phillipsburg vs. Jackson Memorial

2pm: Group 5 Semifinals: Howell vs. Bridgewater-Raritan

2pm: Group 5 Semifinals: Southern Regional vs. Clifton

 

Comments

comments

Comments are closed.